Fransa’dan yeni nesil uçak gemisi için ilk adım

Fransa’nın 2024-30 Askeri Programlama Kanunu (LPM) ile onaylanan yeni nesil uçak gemisi (PA-NG) mevcut durumda ön tasarım aşamasında olup 2025 yılı sonuna kadar lansman ve inşa dosyasının tamamlanması planlanmaktadır.

Zone Militaire kaynaklı habere göre Saint-Nazaire’deki Chantiers de l’Atlantique’de yeni nesil uçak gemisinin inşaatına 2031 yılında başlanması planlanmaktadır. Bu bağlamda son tarihe kadar, özellikle geminin nükleer tahrik sistemiyle bağlantılı olan bazı bileşenlerin halihazırda mevcut olması gerekmektedir.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Sébastien Lecornu’nun resmi X hesabından yaptığı duyuruda, “Yeni nesil uçak gemisi için ilk siparişler başladı. Navalgroup, Chantiers de l’Atlantique ve Technicatome’a özellikle nükleer tahrik olmak üzere uzun vadeli hizmetler için bildirimde bulunuldu.” ifadelerine yer verildi.

Bakan yaptığı paylaşım ile geniş bir endüstriyel tabanın harekete geçirildiğini belirtti. Lecornu ayrıca yeni nesil uçak gemisinin aktif hizmeti için 2038’i işaret etti. Yine Zone Militaire kaynaklı haberde bu gerekli bileşenlerin taslaklarının üretildiği de belirtilmekte.

Haziran 2021’de TechnicAtome’un endüstriyel ortağı Framatome Défense, PA-NG için tasarlanan gelecekteki K-22 nükleer reaktörleri için bir “gösteri parçası” oluşturduğunu açıklamıştı. Böylece geminin kazan dairesi bileşenlerinin kalifikasyonunun ön aşamasının hazırlığı yapılmaya başlanmıştı.

Charles de Gaulle’ün yerini alacak olan nükleer enerjiyle çalışan yeni nesil uçak gemisinin en az 75.000 ton ağırlığında olması planlanmaktadır. PA-NG’nin 30 knot hızla seyredebilmesi ve iki ila üç elektromanyetik mancınığın (EMALS) yanı sıra yönlendirilmiş enerji silahları ve yüksek güçlü sinyal bozucuları konuşlandırabilmesi için iki K22 reaktörünün 220 ila 230 megawatt arasında güç üretmesi gerekmektedir.

Konuyla ilgili olarak 2024-30 Askeri Programlama Kanunu’nda, “PA-NG programının tamamı, yeni K22 kazanlarının tasarım ve üretimine özel önem verilerek nükleer tahrik becerilerinin sürekliliğini garanti altına almak ve Charles de Gaulle uçak gemisine kontrollü bir geçiş sağlamak için yürütülecektir.” ifadelerine yer verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x