Trump’la görüşen Orban: Kendisi tekrar seçimleri kazanırsa Ukrayna’ya kuruş vermeyecek

T24 Dış Haberler

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, eski ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı tartışmalı görüşmeden sonra, eski ABD liderinin tekrar Beyaz Saray’a seçilmesi durumunda Ukrayna’ya yardımları keseceğini söyledi. 

Trump ve Orban, cuma günü Trump’ın Florida’daki evinde bir araya geldi. Orban’ın başka bir ülkedeyken görevde olmayan bir isimle bir araya gelmesi ve gündemdeki konuları ele alması tartışma konusu oldu. Ayrıca Trump’ın başkan adaylığı yarışında olması ve yüksek ihtimalle aday çıkacak olması nedeniyle Orban’ın destek açıklaması demokratik sürece saygıya ve diplomatik anlayışa aykırı bulundu.

Pazar günü ziyaretle ilgili olarak devlet medyasına açıklamalarda bulunan Orban, “Trump, Ukrayna-Rusya savaşı için kuruş vermeyecek. Bu yüzden de savaş bitecek, çünkü Ukrayna’nın kendi başına ayakta duramayacağı çok açık” dedi. 

Orban, Trump’ın 3. senesine giren Rusya-Ukrayna savaşını durdurmak için “detaylı bir planı” olduğunu iddia etti.

Trump’a “barış adamı” diyen Orban, “Eğer Amerikalılar Avrupa’nın yanında para ve silah vermezse savaş biter. Ve eğer Amerikalılar para vermezse Avrupa tek başına bu savaşı finanse edemez. Böylece de savaş biter” diye devam etti. Orban, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşı kaybettiği bir senaryodan söz ediyor. 

ABD ve müttefikleri Ukrayna’yı desteklese de, ABD yönetiminin son yardım paketi yasama organı Kongre’den henüz çıkamadı. Senato’dan iki partinin de desteğiyle geçen paketin imza için Beyaz Saray’a gitmesini Temsilciler Meclisi’ndeki Trump yanlısı aşırı sağcı üyeler önlüyor. 

Hakkında 91 suç isnadı bulunmasına ve iş ilişkileri ve bir hakimin “büyük ölçüde doğru” bulduğu bir tecavüz iddiasıyla ilgili hukuk davalarında milyonlarca dolarlık ceza ödemesi gerekmesine rağmen Trump, Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı yarışını açık ara farkla önde götürüyor. 

Trump, geçen haftalarda da tekrar seçilirse Rusya’yı savunma harcama limitine ulaşamayan NATO ülkelerine saldırmaya teşvik edeceğini söylemişti. 

Orban, Trump’la yaptığı görüşmeden sonra, “Trump’ın iktidara dönmesi hem Ukrayna hem de Macaristan için daha iyi olur” dedi. Macar lider, “Trump’ın başkanlığı sırasında Orta Doğu’da ve Ukrayna’da barış vardı. Eğer hala ABD’nin başkanı olsa bugün de savaş olmazdı” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x